„DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU” – warsztaty online uczniów klasy 2 b

„DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU”  to nazwa Ogólnopolskiego Programu podejmującego tematykę zdrowego odżywiania się dzieci, do którego dołączyła w bieżącym roku nasza szkoła.

W klasie 2 b w dniach 8 oraz 10 grudnia odbyły się cykliczne zajęcia warsztatowe w formie online. „Dlaczego jedzenie jest ważne?” – podczas zajęć podejmujących zasady komponowania posiłków,  potrzebę ograniczenia spożycia cukru oraz rolę witamin i składników mineralnych w codziennej diecie, drugoklasiści spotkali się z ekipą Chrumasa. Poznali Marchwianowe ciekawostki, dowiedzieli się, co tak naprawdę kryje się w jedzeniu. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego o piramidzie żywieniowej oraz animacji o 10 zasadach zdrowego odżywiania, uczniowie komponowali w formie graficznej, całodzienny pięciodaniowy zestaw żywieniowy, uwzględniający  zbilansowaną dietę. Warsztaty urozmaicały zabawy z piosenkami „Smaki zdrowia”, „Mozaikowa piramida żywieniowa” oraz „Jarzynowa gimnastyka”. Dzieci podejmowały ćwiczeniowe w indywidualnych kartach pracy , układały puzzle tematyczne w formie online.

Podczas świątecznych warsztatów kulinarnych uczniowie wykonali zakwas na barszcz z czerwonych buraczków,  przy okazji poznając związane z procesem kiszenia dobre bakterie. Prowadząca p. Agata Gruba omówiła zasady, jakich należy przestrzegać w kuchni, wspierając się o film edukacyjny.  Dzieci dowiedziały się również, dlaczego warto samodzielnie sporządzać posiłki. Najwięcej radości sprawiły uczniom działania praktyczne – przygotowanie stanowiska pracy; potem mycie, krojenie, doprawianie, układanie w słoikach i zalewanie wodą źródlaną buraczków. Poczynaniom swoich pociech przyglądały się mamy i babcie, służąc swoją pomocą. Zakręcone słoiczki, przykryte kuchennym ręcznikiem, postawione w ciepłym miejscu, czekają na święta. To były zajęcie pełne radości, odkrywania i ….. niebawem smakowania.