Spotkanie z ‚Obcym’ – na nowo odczytujemy legendę o Yeti.

Historię o Yeti słyszeli chyba wszyscy. Dlatego uczniowie klas IV a, b i e z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie seansu. Nie zawiedli się, bo każdy przyniósł ze sobą jakieś wyobrażenie o tajemniczym człowieku śniegu,  a intrygujący był już tytuł filmu.

Mała Stopa już od początku zaskakuje widza. Tym razem to społeczność Yeti jest na pierwszym planie. Zamieszkuje ona wioskę umiejscowioną na szczycie niedostępnej góry. Losy jej mieszkańców poznajemy z perspektywy Migo. Młody Yeti do pewnego momentu  w stu procentach stosuje się do zasad miejsca, w którym żyje, nie zadaje pytań i uczy się od ojca swojego przyszłego zawodu. Gdy zupełnym przypadkiem trafia na ślad ludzi – czyli tytułowych Małych Stóp – jego życie stopniowo zaczyna się zmieniać.. W tym miejscu na nowo zaczynamy odczytywać legendę „człowieka śniegu”.

Bohaterowie: „wielkie i małe stopy” odkrywają, że obok nich mogą żyć obcy, których się boimy, bo ich nie znamy. Dlatego tak ważne jest zrozumienie innej kultury i przełamanie uprzedzeń poprzez dążenie do poznania i zrozumienia.

Autorzy filmu poprzez odwrócenie zdarzeń, bo to przecież ludzie zawsze szukali Yeti, uczą, że niewiedza może prowadzić do konfliktów i przynosi wiele nieszczęść. Poznanie nie niszczy obowiązujących zasad, ale je wzbogaca. Już od starożytności odkrywanie świata było jednym  z najważniejszych zasad, którymi miał się kierować człowiek, aby społeczeństwo mogło się rozwijać.

Uczniowie wyszli z seansu bardzo zadowoleni i przekonani, że dobrze wykorzystali swój czas i oprócz rozrywki otrzymali także ważną lekcję o świecie. To idealna propozycja na coraz chłodniejsze dni nie tylko dla najmłodszych widzów.

*Wykorzystano kadry z filmu „Mała Stopa”

 

 

 

Kadry z filmu Mała Stopa