„Rzeszów to nie takie znów małe miasteczko (…)” – 28.11.2019 r.

„Kamień rzucony do wody zatacza coraz szersze kręgi. Ta książeczka może okazać się takim właśnie kamieniem. Mój dom, moja ulica, moje miasto. Wszystko ma swoją historię, bo od czegoś się zaczęło”.

A. Potocki

W piątek, 22 listopada uczniowie klasy II a i V b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Marią Jastrząb i p. Ewą Skworzec wybrali się na Świąteczne Targi Książki do Millenium Hall.

Punktualnie o godzinie 12 w Klubie Lukr rozpoczęło się tam spotkanie z panem Andrzejem Potockim, autorem książki „Opowieści o dawnym Rzeszowie” dedykowanej najmłodszym mieszkańcom naszego miasta.  To 24 niezwykle ciekawe opowieści o tym, jaki był dawny Rzeszów, gdzie było Jezioro Bernardyńskie, z jakiego powodu w Rzeszowie gościł Jan III Sobieski, kto wymyślił herb Rzeszowa, kto zbudował zamek i kto toczył wojnę z Diabłem. Autorem fantastycznych ilustracji jest Suren Vardanian, który towarzyszył autorowi i odpowiadał na pytania dotyczące nie tylko prezentowanej książki.

Uczniowie naszej szkoły byli bardzo dobrze przygotowani, bo wcześniej na lekcjach czytali fragmenty tekstu i przygotowali prace konkursowe z wizerunkiem Jana Pakosławica. Dzieci z klasy II a zaśpiewały nawet „Balladę historyczną o Rzeszowie” autorstwa znanego rzeszowskiego muzyka p. Jana Wywrockiego i p. Małgorzaty Ostrzychowskiej. Już na początku czekała nas spora niespodzianka, bo okazało się w trakcie ogłaszania wyników konkursu plastycznego, że uczniowie z ”Dziesiątki” zwrócili uwagę jurorów, tym samym otrzymując najwięcej nagród i wyróżnienie, które wręczyli im pan Andrzej Potocki, pan Suren Vardanian, pani Kurator Małgorzata Rauch i prowadząca spotkanie dziennikarka pani Grażyna Bochenek.

Oto nasi zwycięzcy: I miejsce – Karol Rysz

                                  II miejsce – Krzysztof Drapikowski

                                 Wyróżnienie – Jakub Palczak

Uczestnictwo naszych uczniów i nauczycieli w spotkaniu z autorami książki „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci” wpisało się wspaniale w realizację projektu w ramach Erasmus +: From „MYTHOS” to „LOGOS”. Educational approaches to European folk myths and legends. Od wierzeń do zasad rządzących światem. Edukacyjne podejścia do ludowych europejskich mitów i legend.