“Częste podróże uczą patrzeć na świat’ (afrykańskie) – 08.11.2019 r.

Kilka miesięcy temu nasi uczniowie przyjmowali gości z zagranicy, tym razem młodzież z ‘Dziesiątki’ wraz z opiekunami pojechała do miejscowości Braila w Rumunii. Miasto to leży nad piękną rzeką Dunaj, która wpływa do Morza Czarnego. Pomimo jesiennej pory roku, pogoda dopisała. Poranne mgły unosiły się nad modrymi wodami Dunaju, zaś w ciągu dnia było bardzo słonecznie.

Poznawanie kultury, zwyczajów, historii, ćwiczenie języka, zwiedzanie miejsc związanych z projektem, praca grupowa, a także integracja to wszystko można było doświadczyć podczas wizyty projektowej w ramach programu Erasmus+.

Projektowe wycieczki oraz zajęcia w grupach dawały wiele radości i satysfakcji ze współpracy. Bardzo trudny dla wszystkich uczestników wyjazdu był udział w warsztatach sztuki tkania. Wymagały one od uczniów dużo cierpliwości. Przy powstaniu nawet najmniejszego kolorowego dywanu, obrusu czy szalika uczniowie – tkacze wykazywali się kreatywnością w tworzeniu wyjątkowego rękodzieła. Niedaleko miasta rumuńskich partnerów projektowych, w miejscowości Tulcea znajduje się muzeum, w którym można podziwiać zwierzęta, roślinność i krajobraz delty Dunaju. Uczestnicy wyjazdu zwiedzali położony w górach urokliwy, a jednocześnie pełen skrywanych tajemnic i legend zamek hrabiego Drakuli.

Na koniec spotkania każdy mógł spróbować swoich sił w charakterystycznych tańcach naszych partnerów. Poczucie rytmu i wspaniałe układy taneczne wywoływały powszechny podziw.

Podczas pobytu w Rumunii nawiązały się niezapomniane przyjaźnie, a rozstanie było długie i smutne. Wszyscy czuli się jak w jednej europejskiej rodzinie. Nie przeszkadzały różnice kulturowe i językowe. Uczniowie z naszej szkoły mieli sposobność poznać codzienne życie   rówieśników z różnych krajów Europy. Wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w pamięci.