Galeria-2018-2019

Galeria Młodego Artysty Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie

 
 
 

14 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyła się „Familiada Szkolna 2019”, która wzbudzała ogromne zainteresowanie, a w dniu pojedynku emocje sięgnęły zenitu. Naprzeciw siebie stanęły drużyny rekrutujące się z uczniów i pracowników szkoły. Pierwszy raz w konkursie (jakby nie było wiedzowym) mieli się zmierzyć pracownicy szkoły ze swoimi podopiecznymi. Oprawa imprezy była iście telewizyjna.

1 czerwca 2019 r. grupa dzieci spędziła Dzień Dziecka w Zakopanem. Celem wycieczki był spacer Doliną Kościeliską, zwiedzanie Jaskini Mroźnej i Jaskini Mylnej oraz relaks w Chochołowskich Termach.

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy dla dzieci. Powinny być nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Uczniowie z klasy III b

Do Łańcuta wyjechaliśmy około godziny 9. W Łańcucie zwiedziliśmy Zamek Łańcucki, potem poszliśmy na lody, które zafundował nam dyrektor SP nr 10 Artur de Sternberg Stojałowski. Zwiedzaliśmy również ogród Lubomirskich. Tam dopadły nas krwiożercze bestie, zwane też komarami. Pan przewodnik opowiadał nam bardzo ciekawe historie na temat życia rodziny Lubomirskich. Atmosfera była bardzo przyjemna z chęcią powtórzylibyśmy ten wyjazd.

W tegorocznej edycji XVII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Współcześni Rycerze św. Floriana”, zorganizowanego przez Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo – Parkowy, sukces odniosły uczennice kl. III b.

Rodzice uczniów klasy III b zadbali o to, by ten wyjątkowy dzień przyniósł wiele radości ich pociechom. Dzieci dobierając się w zespoły, mogły podejmować rozgrywki intelektualne o różnym stopniu trudności z wykorzystaniem przyniesionych na tę okoliczność rozmaitych gier planszowych. Rodzice nie zapomnieli o słodkich niespodziankach.

W kwietniu bieżącego roku szkolnego uczniowie klas 4 – 8 podjęli nowe, trudne zadanie. Uczestniczyli w zorganizowanym po raz pierwszy w naszej szkole konkursie języka angielskiego ‘The Big Challenge’. Sześćdziesięciu uczniów, entuzjastów nauki tego języka starało się pokonać stres i jak najlepiej rozwiązać na komputerze konkursowe zadania.

W dniu 16 maja 2019 r. w Sali widowiskowej odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Muzyczny Gdzie się podziały tamte melodie? Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 25 w Rzeszowie im. Prymasa Tysiąclecia. Do zmagań konkursowych stanęło 60 uczestników, którzy występowali solo i w zespołach.

W dniu 13 czerwca 2019roku najmłodsi uczniowie spotkali się z przedstawicielem Policji a zarazem naszym dzielnicowym. Tematem spotkania były Bezpieczne wakacje. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem brali udział w zajęciach. Poniżej kilka zdjęć.

Grupa eTwinnerów z klasy 4 b zakończyła realizację projektu “The seven wonders of my city”. W 665 rocznicę lokacji Rzeszowa, uczniowie promowali nasze miasto wśród rówieśników z partnerskich szkół.

W czerwcu odbyła się dekoracja laureatów konkursów przyrodniczych i biologicznych klas 5-8. Nagrodzeni zostali:

W ramach II Ogólnopolskich Marszy na Orientację organizowanych przez PTTK młodzież naszej szkoły miała możliwość przeżyć wielką przygodę. 11 maja w Kobyle (gm Frysztak) odbyły się Wiosenne Drużynowe Marsze, które wymagały umiejętności czytania i korzystania z mapy oraz orientowania się w terenie, a wszystko to na czas.

Miłośnicy pięknego pisania z klas pierwszych, wykazali się swymi umiejętnościami w szkolnym konkursie kaligraficznym pod hasłem Pięknie piszę. Wszystkie dzieci, z niezwykłym zaangażowaniem i starannością, pisały tekst o wiosennych pracach w ogrodzie. Zakodowane prace sprawdziła komisja, która bardzo wysoko oceniła umiejętności uczniów.

Dnia 30 maja 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta gala wręczania nagród VI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych Land&Language. Swoją obecnością zaszczycili nas pan dyrektor Artur de Sternberg Stojałowski, przedstawiciel wydawnictwa Macmillan pan Łukasz Indycki oraz nauczyciele i nagrodzeni uczniowie szkół powiatu rzeszowskiego. Galę uświetniły swoimi występami uczennice naszej szkoły: Zuzanna Sobina z klasy 8a i Patrycja Szymańska z klasy 4b.

W dniu 17 maja 2019 r. dwie klasy 5 c i 4 d udały się na wycieczkę do Chęcin i okolic. Pierwszym przystankiem były Kielce. Na miejscu poznany Pan Przewodnik oprowadził uczniów po zabytkowym centrum miasta wyjaśniając po krótce historię nazwy samego miasta.

Uczniowie klasy I b pod opieką wychowawczyni p. Renaty Biedki-Kosiek oraz p. Marty Wyspiańskiej wybrali się na wycieczkę klasową do Zagrody Szmer w Żyznowie. Przeprowadzono wiele zajęć. Pierwszaki uczestniczyły w warsztatach sadzenia roślin i lepienia z gliny. Poznały tajniki hodowli zwierząt gospodarskich, pszczelarstwa i uprawy roślin. Jechały „ciuchcią” oraz podziwiały piękno okolicy podróżując bryczką. Ponadto wesoło i grzecznie bawiły się korzystając z wielu atrakcji dostępnych na terenie zagrody. To była bardzo udana wycieczka.

Uczniowie klas Ib i Ic zaprezentowali swe talenty plastyczne w konkursie rysowania kredą na asfalcie zorganizowanym dla nich przez panie wychowawczynie Renatę Biedkę-Kosiek i Ewę Piotrowską. Uczniowie chętnie pracowali. Pokazali, że są bardzo pomysłowi i potrafią zgodnie współpracować w grupie. W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowanki.

Pod koniec maja w świetlicy multimedialnej, w ramach obchodów "Dnia Dziecka" został zorganizowany Świetlicowy Konkurs "Mistrz kierownicy SP10". W zawodach wzięli udział uczniowie z klas III, którzy są wychowankami świetlicy szkolnej. Konkurs przeprowadzono wykorzystując najnowszy sprzęt elektroniczny, który jest na wyposażeniu świetlicy multimedialnej oraz konsolę do gier X-box.

„Literatura nie pomaga maszerować, za to pozwala oddychać" (Roland Barthes; francuski eseista i krytyk literacki) Któż nie chciałby zostać nawet na chwilę słynnym pisarzem i otrzymać nagrodę z dziedziny literatury? Na pewno jest mnóstwo takich osób. Zadanie staje się trudniejsze, gdy mówimy o opowiadaniu w języku obcym. Jednakże kilku uczniów z naszej szkoły podjęło to wyzwanie i wzięło udział w międzyszkolnym konkursie literackim z języka angielskiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową numer 8 w Rzeszowie.

Uczniowie klasy 1a kończą współpracę w międzynarodowym projekcie eTwinning "Storytelling Tree". Razem z kolegami z Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Cypru, Turcji i Polski, pierwszoklasiści realizowali zadania skupione wokół słuchania, tworzenia i prezentowania różnorodnych opowieści. Wszystkie partnerskie zespoły wykazały się ciekawymi pomysłami, pracowitością, poczuciem humoru i chęcią do współpracy.

W dniu 31 maja 2019 r. uczniowie z klasy 7c, 8a, 8b i 8c pod opieką nauczyciela chemii Pani Eweliny Hermy uczestniczyli w badaniach hydrologicznych Wisłoka. Wcześniej w ramach laboratorium chemicznego  uczniowie nauczyli się wykonywać analizę wody. Używaliśmy zestawu dla ekobadacza opierającego się na zmianie barwy próbki pobranej wody po dodaniu odpowiednich odczynników. Wykonaliśmy następujące testy kolorystyczne dla Wisłoka.

Dnia 4 maja drużyna z ‘Dziesiątki’ rozpoczęła swoją podróż marzeń. Do Portugalii polecieliśmy samolotem z lotniska w Krakowie, z przesiadką we Frankfurcie. Przez cały czas trwania podróży pogoda nie była upalna. Jednakże, gdy już przylecieliśmy do Porto, drugiego pod względem wielkości miasta w Portugalii, przywitało nas słońce. Lecąc samolotem nad tym pięknym krajem mogliśmy dostrzec przez małe okienka czerwone dachy domów oraz atrakcje, które zwiedziliśmy w tym mieście.

Wczesnym rankiem, dnia 24.05.2019r. uczniowie klasy 5a i 5e, pod opieką p.Marty Wyspiańskiej, p.Moniki Poźniak i p.Ewy Michałek wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Inwałdu.

Konkurs odbył się w dniach 6 – 8 maja 2019 r. Zadaniem jego uczestników było samodzielne rozwiązanie zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego w zależności od klasy. Treść sprawdzianów była dostosowana do obowiązującej podstawy programowej i uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej, matematycznej oraz języka angielskiego.

W dniach 5-11 maja przeżywaliśmy w Polsce Tydzień Biblijny, któremu towarzyszyło hasło „Głosili Ewangelię mocą ducha Świętego”. To ważne duchowe przedsięwzięcie otworzyła Niedziela Biblijna oraz trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Celem wydarzenia było podkreślenie ogromnej roli lektury i rozważania Słowa Bożego w życiu każdego katolika oraz realizacji prawd biblijnych w życiu codziennym.

Do pięknej krainy marzeń literackich zostali zaproszeni uczniowie klasy III b. A wszystko to za sprawą spotkania autorskiego z panią Agnieszką Tyszką, które odbyło się 7 maja w WiMBP - Oddziale dla Dzieci w Rzeszowie. Pani Agnieszka Tyszka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. ”Róże w garażu”.

Młodzi Europejczycy z klas 1a i 4b obchodzili 9 i 10 maja święto państw europejskich. W 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej poznawali historię, geografię i ciekawe fakty nt powstawania Wspólnoty i krajów do niej należących. Klasy realizujące projekty eTwinning ‘The seven wonders of my city’ oraz ‘Storytelling Tree’ chętnie przyswajają wiedzę o kulturze i życiu ludzi w różnych zakątkach naszego kontynentu.

Uczniowie klasy 1a mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych przygotowanych w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej zorganizowali w jedynym tego rodzaju miejscu w Polsce zajęcia wprowadzające do nauki programowania z wykorzystaniem gry Scottie Go. Młodzi miłośnicy kosmity Scottiego świetnie sobie poradzili. W nagrodę otrzymali certyfikaty oraz puzzle. W trakcie zajęć dzielili się się wrażeniami z dziennikarką Radia Rzeszów p. Małgorzatą Iwanicką.

2 kwietnia, w dniu urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 roku święto przypomina, jak ważne dla rozwoju dziecka jest poznawanie świata poprzez lekturę.

W dniu 29 marca klasa 5c odwiedziła największy Park Trampolin w Rzeszowie o powierzchni 3000 m2. Czas w tym miejscu stanowczo za szybko płynął i nie wiadomo kiedy trzeba było zakończyć skakanie, wspinanie, zjeżdżanie i rodeo na byku.

Uczniowie aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu, oddając się pokonywaniu linowych przeszkód zawieszonych miedzy drzewami na różnych wysokościach. Dziewczęta i chłopcy kształtowali swoją odwagę, oraz pokonywali swoje lęki. Na koniec pobytu miło spędzili czas przy wspólnym ognisku w którym upiekli kiełbasę.

Wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Caritas dyżurowali w sklepie Frac przy ul. Krzywoustego.

W sobotę 23 marca miała miejsce pierwsza wiosenna wycieczka szkolnego koła PTTK. Pod opieką trzech nauczycieli grupa 25 uczniów z klas: 5,6 i 8 wędrowała trasą Dubiecko Winne – Słonne szukając śladów budzącej się do życia nowej pory roku. Niesamowicie urozmaiconymi krajobrazowo terenami Rezerwatów: „ Broduszurki” i „Kozigarb” przemierzaliśmy kilometry torfowisk, pól i leśnych ścieżek, by dotrzeć do „Boskiej Doliny” w Dylągówce.

Tegoroczne Dni Bezpiecznego Internetu, obchodzone pod hasłem „Działajmy razem”, obfitowały w naszej szkole w różnorodne wydarzenia. Klasy siódme uczestniczyły w spotkaniu z policjantem p. Tomaszem Surowiakiem, który wyjaśnił uczniom prawne aspekty niewłaściwych zachowań w korzystaniu z możliwości, jakie daje sieć.

A wszystko za sprawą Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moja magiczna kraina”. W tegorocznej III edycji , która nosiła temat „Za górami, za lasami mieszkam ze zwierzakami” dziewczynki odniosły wielki sukces. Aldonka Strączyk oraz Kamilka Kunysz otrzymały nagrody, a Kaja Tieleszewska i Roksana Wojniak - wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Pory roku szybko się zmieniają. Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję świetnej zabawy. W dniu 21 marca odbyła się impreza związana z powitaniem ‘Pani Wiosny’. Głównym punktem programu były wybory ‘Miss’ i ‘Mistera’ poszczególnych poziomów klasowych. Kandydatki i kandydaci podjęli nowe wyzwanie. Pokonując własną tremę, opowiadali szkolnej publiczności o sobie, swoich zainteresowaniach. Ponadto odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy, a także prezentowali swoją sprawność fizyczną w rozgrywkach sportowych. Impreza podzielona została na dwie tury: klasy 4 – 5 i 6 – 8.

W styczniu tego roku nasze Miasto świętowało 665 lat odkąd król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny dla Miasta Rzeszowa, nadając ten teren swojemu zaufanemu rycerzowi Janowi Pakosławicowi. Z związku z tym w naszej „Dziesiątce” miały miejsce dwa konkursy, które wyłoniły mistrzów wiedzy o historii Rzeszowa oraz młode talenty, którym zawdzięczamy przepiękną galerię prac plastycznych.

Dnia 19 marca 2019 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei z Przemyśla. W ramach lekcji techniki wszyscy uczniowie klas IV uczestniczyli w prelekcji edukacyjnej na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

W dniu 22 marca klasy 7 i 8 pod opieką Pani Eweliny Herma uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Wody. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

6.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 10 odbyły się warsztaty ekologiczne. Zajęcia prowadzone były w ramach projektu społecznego chloroplastic. Starsze koleżanki z II LO odwiedziły wszystkie klasy trzecie.

18.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Rzeszowie odbył się konkurs ekologiczny zorganizowany przez grupę uczniów z II LO w Rzeszowie. Realizują oni projekt społeczny „chloroplastic” w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii.

W klasach siódmych uczniowie na plastyce uczą się o sztuce współczesnej. Między innymi poznali twórczość Jacksona Pollocka, malarza amerykańskiego, przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

19 marca 2019 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej pana Wojciecha Ulmana – rzeszowskiego poetę, fotografa, malarza, pisarza, człowieka wielu pasji i zainteresowań. W spotkaniu autorskim uczestniczyły klasy Ib, Ic, IIIa i IIIc.. Dzieci z wielką uwagą słuchały recytacji wierszy, oglądały wykonane przez autora zdjęcia oraz namalowane obrazy, a na zakończenie mogły poprosić o autograf.

W listopadzie 2018 roku jeden z półfinałów Klubowych Mistrzostw Świata odbył się w Rzeszowie. Nie mogło zabraknąć tam i naszych uczniów, którzy gorliwie kibicowali naszej drużynie Asseco Resovii Rzeszów w meczu z włoskim zespołem Trentino Volley. Nasi zawodnicy już w poprzednich meczach zapewnili sobie udział w finale tego turnieju i z świetnymi humorami rozdawali autografy i pozowali do zdjęć. Czekamy na następne występy naszej drużyny na arenie międzynarodowej.

W dniach 11 – 15 lutego wyróżniający się w nauce i zachowaniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w zorganizowanych przez szkołę zajęciach. Każdy dzień przynosił inne atrakcje. Uczestnicy zimowiska zapoznali się z zasadami edukacyjnej gry z interaktywnym kursem programowania - „Scottie Go!” (układanie bloczków, skanowanie, pokonywanie kolejnych poziomów). Kodowali z wykorzystaniem Ozobotów. Próbowali zaprojektować własną grę. Z zapałem podejmowali zarówno zabawy rysunkowe, rozwijające ich wyobraźnię i kreatywność, jak i muzyczne ( z wykorzystaniem rurek Bum- Bum). Rozwiązywali rebusy, szarady, zadania logiczne.

Po feriach zimowych nasza szkoła była gospodarzem kolejnego spotkania w ramach projektu From "MYTHOS" to "LOGOS": Educational Approaches to European folk myths and legends, Od wierzeń do zasad rządzących światem. Edukacyjne podejścia do ludowych europejskich mitów, którego celem jest odkrywanie uniwersalnych przesłań znajdujących się w tekstach zakorzenionych od wieków w kulturze europejskiej. 25 lutego goście z pięciu krajów Europy przyjechali do Rzeszowa. Zgodnie z polską tradycją uczniowie z Grecji, Portugalii, Włoch, Litwy i Rumunii zostali powitani chlebem i solą. Kilka dni wcześniej mieszkańcy osiedla mogli zobaczyć nad głównym wejściem do szkoły różnokolorowe flagi, które zapowiadały to wydarzenie.

14 marca Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct zainaugurował w naszej szkole cykl warsztatów „Odkrywajmy Europę! Przystanek – Rumunia.” W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IIb oraz VB. Przez czas prezydencji Rumunii w Radzie Unii Europejskiej pani Ewa Nowak – Koprowicz będzie opowiadać naszym uczniom o tym pięknym kraju, jego historii, kulturze oraz tradycjach.

Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczący w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Stypendiada wczesnoszkolna” odnieśli wiele spektakularnych sukcesów.

Marysia Łukasiewicz zdobyła dwa złote medale na Zimowych Mistrzostwach Polski w skokach do wody, które odbyły się w Poznaniu. Osiągnięty wynik sportowy z trampoliny 3 m dał jej nominacje do Mistrzostw Europy juniorów, które rozegrane zostaną latem w Rosji. Marysia w marcu wystąpi po raz pierwszy w zawodach zagranicznych w Kijowie.

Dzięki współpracy naszych nauczycieli języka angielskiego z Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniu 8 lutego 2019 roku gościliśmy w naszej szkole stypendystkę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta ze Stanów Zjednoczonych, Bhumi Dalia. Jest to kolejna wizyta native speaker’a w naszej szkole.

W tym roku 14 lutego, Dzień Świętego Walentego przypada na feriach. Zatem samorząd uczniowski postanowił rozdawać kartki walentynkowe we czwartek przed feriami. Jak zwykle chętnych do dostarczania poczty walentynkowej nie brakowało. Kurierzy sprawnie przekazywali oznaki sympatii (karteczki), które przygotowaliście. Adresaci tych kartek na pewno zastanawiali się, od kogo je otrzymali.

W dniu 7 lutego 17 uczniów SP 10 z klasy 7b, 7c, 8a, 8b i 8c mogło uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych w Laboratorium Kosmetologii WSIiZ w Kielnarowej. Tematyka zajęć dotyczyła technologii otrzymywania kremów do twarzy oraz pomadek do ust. Zajęcia prowadziła Pani mgr Marcelina Strzępek oraz Pani mgr Ewelina Herma.

Uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią Ewą Piotrowską przygotowali inscenizację pt. ”Witaj Zimo”. Zaprezentowali ją przedszkolakom i kolegom z kl. Ib. Uczniowie w humorystyczny sposób zwrócili uwagę odbiorców na bezpieczeństwo podczas korzystania z uroków zimy, odpowiedni ubiór oraz pomoc zwierzętom.

29 stycznia w bibliotece szkolnej chętni uczniowie spędzali przerwy na rozwiązywaniu krzyżówek, quizów, łamigłówek, rebusów i zagadek. Pod hasłem „Główka pracuje” świętowaliśmy Dzień Składanki i Łamigłówki. Odbyły się też zajęcia czytelnicze dla uczniów klasy II a, którzy przez dwie lekcje z zapałem rozwiązywali trudne zadania.

16 lutego odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania zorganizowany przez bibliotekę szkolną. IX edycja konkursu przebiegła pod hasłem „Zwariowany świat Pippi” a uczestnicy z klas I – VIII, wybrani w eliminacjach klasowych, pięknie czytali fragmenty książki Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka".

W dniu 25 stycznia 2019 r odbyła się kolejna lekcja chemii z cyklu "Bo nauka... to nasza pasja". Tematem przewodnim zajęć były tym razem biodetergenty czyli ekologiczne środki piorące, które powstawały na bazie dziesięciowodnego czteroboranu sodu Na₂B₄O₇·10H₂O zwanego także boraksem.

11 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Patriotyczny „Pierwsza Kadrowa”, w którym wzięli udział uczniowie z klas I - VIII. Cała szkoła rozbrzmiewała pięknem polskich utworów o tematyce patriotycznej.

„I najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.” ( koreańskie) Za oknem zimowa aura. Zatem marzymy już o słońcu, plaży i morzu. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję ‘przenieść się’ na pewien czas do bardzo ciepłego kraju, w którym zimą temperatura wynosi 25◦C! Stało się tak za sprawą Pana podróżnika opowiadającego o wyprawie do Tajlandii. Prelekcja była niezmiernie ciekawa. Przybliżyła wszystkim uczniom, począwszy od oddziału przedszkolnego do klas najstarszych, ten egzotyczny dla nas kraj.

„Z Babcią na Olimpie” to temat zajęć przeprowadzonych 21 stycznia 2019 r. w ramach realizacji autorskiego programu „Czytanie łączy pokolenia”. Uczniowie klasy III b mieli zaszczyt gościć p. Joannę Dulijan, babcię Bartosza oraz dyrektor szkoły p. Małgorzatę Pękala.

28 stycznia 2019 roku w Teatrze Maska w Rzeszowie odbył się występ laureatów XXVI Międzyszkolnego Przeglądu Jasełek. Organizatorem przeglądu jest Szkoła Podstawowa nr 10 w Rzeszowie, przy współpracy Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie pod patronatem Akcji Katolickiej.

Wigilia w klasowym gronie stała się tradycją w klasie III b. W tym roku gościem honorowym była pani dyrektor Małgorzata Pękala.

W tegorocznej edycji podjęli zmagania w następujących konkursach:

W III Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek naszą szkołę reprezentowali uczniowie Patrycja Szymańska z kl 4d oraz Miłosz Zaręba z klasy 1a. Patrycja przedstawiła oryginalną i nowoczesną aranżację kolędy „A wczora z wieczora”. Miłosz pięknie zaśpiewał utwór „Aniołek maleńki jak wróbelek” i zdobył I miejsce w kategorii klas 1-3.

„Detektywi dziedzictwa kulturowego” – pod takim hasłem odbyła się kolejna lekcja europejska w bibliotece szkolnej. Tym razem uczniowie klasy IIa zabawili się w detektywów i z wielkim zaangażowaniem odnajdywali stolice państw europejskich na mapie Europy. Detektywistyczną przygodę rozpoczęli z książeczkami „Odkryjmy Europę” , które otrzymali w prezencie od pani Ewy Nowak - Koprowicz.

Od początku bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy 1A pilnie zgłębiają tajniki gry w szachy. Dzieci poznały budowę szachownicy, nazwy i cechy bierek oraz pojęcia szachowe.

Istniejące wcześniej miasto otrzymało nowy przywilej lokacyjny i prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego 19 stycznia 1354, co uznaje się za początek pisanej historii Rzeszowa. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UCZESTNICTWA W KONKURSACH ORGANIZOWANYCH W "DZIESIĄTCE", A DOTYCZĄCYCH NASZEGO PIĘKNEGO MIASTA! Jeden z wiedzy o historii, drugi plastyczny. Szczegóły na ogłoszeniach.

Uczniowie klasy Ib pod kierunkiem wychowawczyni p. Renaty Biedki-Kosiek przygotowali krótkie przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je kolegom z naszego przedszkola i klas Ic i IIIc.

Podczas XI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZEJ PTTK „2018 – NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI” mieliśmy przyjemność reprezentować naszą Dziesiątkę wśród wielu szkół rzeszowskich.

Jak co roku w grudniu odbył się Konkurs Plastyczny z Języka Angielskiego dla klas 1-3 pt. „Portret Królowej Elżbiety II” organizowany przez mgr Urszulę Dworzańską . W konkursie uczestniczyło ponad 60 uczniów klas młodszych. Zadaniem dzieci, było stworzenie pracy plastycznej o następującej tematyce: Klasy 1 – Portret Królowej Elżbiety II Klasy 2 – Znane miejsce lub budynek w Wielkiej Brytanii Klasy 3 – Mapa Wielkiej Brytanii z zaznaczonymi najbardziej znanymi miejscami.

W czwartek 20 grudnia 2018 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się w trzech turach spotkania świąteczne. W pięknie przystrojonej sali spotkały się wszystkie klasy z Dyrekcją szkoły. Każda klasa przedstawiła relację z wybranego i wykonanego zadania. Kategorie były różne: przedstawienie, teledysk, robienie bombki czy dawanie prezentu. Wydarzenie prowadził ksiądz Krzysztof, który udzielił wszystkim świątecznego błogosławieństwa.

W ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości w Dziesiątce odbył się konkurs wiedzy historycznej dotyczący wydarzeń z roku 1918. Uczniowie klas starszych korzystając z aplikacji Kahoot!, a młodsi z prezentacji komputerowej mogli sprawdzić swoją orientację w tym temacie. Emocje, zaskoczenie, radość i zadowolenie udzielały się każdemu. Wszyscy uczestnicy wykazali się obszerną wiedzą co zaowocowało wysokimi ocenami i pochwałami. Gratulacje!

Jak co roku w dniu 6 grudnia odwiedził naszą szkołę Mikołaj. Przy tej okazji zorganizowany został konkurs na przebranie ‘mikołajkowe’. Klasy: 1c, 2b, 3b, 4a, 5c, 6c, 7c, 8c otrzymały dyplomy za największą ilość uczniów posiadających w tym dniu odpowiednie przebranie oraz gadżety ‘mikołajkowe’. Gratulujemy pomysłowości i chęci uczestniczenia w zabawie!

W konkursie jury wyłoniło 8 finalistów - 3 laureatów i 5 wyróżnionych. Nasi uczniowie, wszyscy z klasy Vb, otrzymali wyróżnienia: Kinga Błońska, Martyna Krasoń, Kacper Pantuła i Szymon Żuczek. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 13 grudnia 2018 r. o godz. 10.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie, przy ul. Gałęzowskiego 4.

W klasach IV i V przeprowadzono lekcje techniki na temat: Jakie są formy i źródła energii?. Na lekcjach tych uczniowie uczyli się, dlaczego należy oszczędzać energię i w jaki sposób to robić.

Projekt „CHROŃMY MŁODOŚĆ w SIECI”, do którego przystąpiła nasza szkoła za zasadniczy cel stawia sobie wzrost wiedzy i świadomości młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej i rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu poprzez realizację szeregu kompleksowych i spójnych działań profilaktyczno-edukacyjnych.

Uczniowie klas 7 i 8 udali się na pierwsze spotkanie projektowe do Aten, stolicy Grecji. Przez pięć dni czterech uczniów – podróżników z Dziesiątki, pod opieką p.Ewy Skworzec i p.Ewy Michałek miało okazję nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami z partnerskich krajów projektowych: Litwy, Portugalii, Rumunii, Włoch i oczywiście Grecji. Zgodnie z zasadą wyjazdów, nasi uczniowie przebywali u rodzin greckich, które świetnie się nimi opiekowały.

Uczniowie klasy 3c uczestniczyli w zajęciach organizowanych w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Tematyka spotkania związana była z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Pani Ewelina, kustosz muzeum, przedstawiła sylwetki dwóch wybitnych postaci – marszałka Józefa Piłsudskiego oraz rzeszowianina płk Leopolda Lisa- Kulę.

W pierwszych dniach listopada uczniowie klas trzecich uczestniczyli w turnieju wiedzy o Polsce. Przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem wychowawców – p. Agaty Gruby, p. Urszuli Wojnar, p. Beaty Leśniak. Zadania konkursowe przygotowali nauczyciele p. Ewa Piotrowska i p. Renata Biedka-Kosiek. Całość prowadziła p.Beata Leśniak.

10 listopada 2018, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie pod opieką nauczyciela chemii Pani Eweliny Hermy uczestniczyło w Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim

Listopad to miesiąc pamięci o zmarłych, również o tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Uczniowie klas 1c i 3c wraz z wychowawcami odwiedzili kwatery żołnierskie, które znajdują się na rzeszowskich cmentarzach. Uporządkowali groby oraz zapalili znicze. Ważnym punktem było odwiedzenie grobu płk Leopolda Lisa-Kuli oraz symbolicznego grobu płk Łukasza Cieplińskiego. Ta lekcja patriotyzmu, ucząca szacunku dla przeszłych pokoleń, na długo zapadnie w pamięci uczestników.

Ogłoszony w listopadzie 2018 r. konkurs plastyczny dla klas I-VIII został rozstrzygnięty! 22 listopada komisja plastyczna w składzie: Renata Puc – przewodnicząca Agata Wojtyna – członek komisji Barbara Kochan – członek komisji

W dniu 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę należnego jej miejsca na symbolicznej mapie Europy. Cała społeczność szkolna miała okazję zobaczyć piękne widowisko przygotowane przez panie: Joannę Brydak - Kłeczek, E Skworzec i Iwonę Piątek, w którym wystąpili przede wszystkim uczniowie klas ósmych.

Komisja konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele pracowników szkoły oraz uczniów przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: KALENDARZ WISZĄCY i KALENDARZ STOJĄCY. Członkowie komisji zgodnie przyznali, iż mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia, ponieważ prace dostarczone na konkurs były przepiękne, jedyne w swoim rodzaju i bardzo pomysłowe. Nagrody ufundowali: Rada Rodziców SP10, Hurtownia Resgraph Reszów (www.resgraph.pl/), oraz p. Ilona Pieprzna.

X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny – WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY „Pod Wspólnym Niebem” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Lubelskiego. Nasza uczennica Daria Wierzbicka zdobyła Nagrodą Główną w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym. W tym samym konkursie Martyna Grabarz otrzymała wyróżnienie.

14 grudnia 2018 roku w świątecznie udekorowanej bibliotece szkolnej uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym w wypożyczalni, z zasadami panującymi w bibliotece i z księgozbiorem.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i konieczności podkreślenia jej ważności grupa stu nauczycieli ze szkół różnego stopnia, rozmieszczonych w całej Polsce opracowała wspólny projekt. Łączył on ze sobą, w niecodzienny sposób, ponad 100 szkół z całej Polski. Uczniowie ci, jak i nauczyciele, nigdy nie spotkali się osobiście, nie znają się nawet z widzenia. Udział w tej innowacji był wyjątkową lekcją geografii, historii oraz świetną odskocznią od prostych form dzisiejszego komunikowania się.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała Spotkanie Wolontariuszy i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Odbyło się ono 21 listopada br. w Rzeszowie w Instytucie Teologiczno–Pastoralnym. Naszą Szkołę reprezentowali członkowie Szkolnego Koła Caritas – Daniel, Marta i Marcelina.

W XIX Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Kolędnicy – Wędrownicy” Krasne 2018 , który odbył się pod patronatem Wójta Gminy Krasne i Starosty Powiatu Rzeszowskiego, uczniowie klasy III b – Aldonka Strączyk oraz Maximilian Karpiński zajęli ex aequo III miejsce.

W dniu 5 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 10 z okazji Mikołajek uczniowie klasy 8a i 8c pod opieką Pani Eweliny Hermy przygotowali ciekawe warsztaty chemiczne dla uczniów z klas 1–3. Zaprosili ich na przedstawienie pod tytułem "Setne urodziny babci Weroniki".

"W dniu 23 listopada 2018 r. Wiktoria Śliwa i Nikola Pelc wzięły udział w XII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „POEZJA O ŻOŁNIERZU POLSKIM”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 11 w Rzeszowie, a honorowy patronat objął nad nim Prezydent Miasta Rzeszowa.

Ogłoszony w listopadzie 2018 r. konkurs plastyczny dla klas I-VIII został rozstrzygnięty!

Kolejna edycja Świątecznych Targów Książki już za nami. 23 listopada Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall zamieniło się w niezwykłe książkowe miejsce, w którym można było spotkać wielu znanych i lubianych autorów oraz zapoznać się z ofertą wydawniczą 29 wydawnictw. Dzięki uprzejmości pani Magdaleny Louis, głównej organizatorki Targów, uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu.

Uczniowie klas Ib, II a, III a i III c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Stanisławą Bełch, rzeszowską pisarką i poetką. Tematem spotkania była promocja nowej książki pt. ”Święto Niepodległości”, opisującej historię oraz zabytki Rzeszowa. Dzieci uważnie słuchały, chętnie uczestniczyły w dyskusji, a na zakończenie głośno zaśpiewały piosenkę patriotyczną. Wszyscy otrzymali od autorki piękne rysunki z autografem.

Miś jest dobry na wszystko…” – pod takim hasłem odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów z klasy I c i II a.

Szkole koło PTTK uczestniczyło w październiku w Jesiennych Marszach na Orientację. Z naszej Szkoły podjęło to wyzwanie po raz pierwszy aż 11 par z klas 6,7 i 8. Uczniowie mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie znaleźć kilkanaście punktów kontrolnych na obszarze lasu w Górnie.

Kaja Tieleszewska , uczennica klasy III b została laureatką Międzyszkolnego konkursu „Mój pomysł na ilustrację do ulubionej książki”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 22 w Rzeszowie. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem wychowawczyni p. Agaty Gruba.

‘Entuzjazm jest najpiękniejszym słowem na ziemi’ (Christian Morgenstern, 1871- 1914; poeta niemiecki) Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Znany i lubiany Miś Puchatek miał swoje święto. Jednakże na korytarzach szkolnych pojawiły się pluszaki przedstawiające nie tylko misie. Można było zobaczyć różnej wielkości i koloru bobry, pieski, jednorożce.

Uczennice naszej szkoły odniosły wielki sukces w Jubileuszowym XV Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”.

22 listopada uczniowie klas I a oraz V b spotkali się w bibliotece szkolnej z panią Ewą Nowak-Koprowicz na kolejnej lekcji europejskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie książeczki „Odkryjmy Europę” . Wiedza zdobyta na wcześniejszych lekcjach europejskich pomogła im w rozwiązywaniu krzyżówek i zagadek.

W dniu 23 listopada uczniowie z klas 7 i 8 pod opieką nauczycieli: Pani Danuty Bieniek, Pani Eweliny Hermy i Pani Marty Świętoń uczestniczyli w Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej. W tym dniu udostępnione zostały wszystkie budynki uczelni.

Uczniowie z klasy 8b i 7b przedstawili audycję na temat tego, czym jest życzliwość. Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy w tym dniu podzielić się z uczniami dobrym słowem i słodkością. Rodzice sfinansowali zakup cukierków. Bardzo im za to dziękujemy.

Dnia 8 listopada odbył się finał szkolnego konkursu różańcowego pt ”Różaniec – skarb, który trzeba odkryć”.

W dn. 5 – 13 XI dzieci z klas IB i IC uczestniczyły w cyklu zajęć w ramach realizacji projektu „Dla Niepodległej”.

W piątek nasza Szkoła uroczyście obchodziła wielkie święto - Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczysta Akademia z tej okazji przypomniała historię naszego państwa, kiedy to po trzech rozbiorach przestało istnieć na mapach Europy.

10 listopada 2018, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie pod opieką nauczyciela chemii Pani Eweliny Hermy uczestniczyło w Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim

30 października dzieci, które uczestniczyły w nabożeństwach różańcowych wraz z katechetami udali się do Zagrody Szmer.

Wystawa twórczości plastycznej uczniów kl.I-III zaprezentowana w Galerii Teatru Maska na Okoliczność 100 –lecia Odzyskania Niepodległości

Staraniem uczniów i ich rodzin powstała w naszej "Dziesiątce" wystawa pamiątek z czasów I wojny światowej i XX lecia międzywojennego . Udostępnione przedmioty: unikatowe zdjęcia, odręcznie pisane dokumenty, wiekowa Biblia, Książeczka z I Komunii Świętej, stare banknoty i elementy munduru stanowią bardzo cenny zbiór "skarbów" sprzed ponad stu laty.

5 listopada w bibliotece szkolnej zagościł jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci bajkowych bohaterów – Franklin. Ten sympatyczny żółwik odwiedził uczniów naszej szkoły w Dniu Postaci z Bajek i chętnie czytał dzieciom książeczki o swoich przygodach. W spotkaniu z Franklinem uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych, z klasy IIa oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego.

Ogólnomiejski Konkurs Plastyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. pt. „Jestem z Polski. Galeria Młodego Patrioty” został już rozstrzygnięty.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w bibliotece szkolnej zorganizowano atrakcyjne przerwy z książką pod hasłem "Duży czyta małemu". W październiku w każdy wtorek, środę i piątek na długich przerwach (10,30 i 11,30) uczniowie klas starszych czytali głośno swoim młodszym kolegom książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodszych uczniów, którzy chętnie spędzali przerwy w bibliotece.

26 października 2018 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Dobrze, że jestem Polakiem”. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z klas I-VIII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali recytację wierszy patriotycznych, dbając nie tylko o doskonałą interpretację i poprawność językową, ale także o biało-czerwone stroje i ciekawe rekwizyty.

W Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie dnia 24 października zostało zorganizowane Podkarpackie Forum Zdrowia. Wzięli w nim udział uczniowie kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas ósmych.

Uczniowie klas IIa oraz VB rozpoczęli kolejną podróż po krajach Unii Europejskiej w ramach lekcji europejskich realizowanych przez panią Ewą Nowak-Koprowicz oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Rzeszowie.

W dniu 26 października odbyła się kolejna lekcja chemii z cyklu "Bo nauka... to nasza pasja". Tematem przewodnim zajęć, była energia w reakcjach chemicznych.

Uczniowie klas 4d, 5a, 8a i 8c mieli okazję poćwiczyć znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Na zaproszenie przybyli do naszej szkoły p. Monika Kuzma, p. Agnieszka Kloc i p. Yeins Kurasz, lektorzy języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego z zaprzyjaźnionej z ‘Dziesiątką’ szkoły języków obcych PROMAR.

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Matka Boska Podkarpacka w twórczości dzieci i młodzieży” pod Honorowym Patronatem Metropolity Przemyskiego Kościoła Rzymskokatolickiego J.E. Abp Adama Szala oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla

22 października uczniów klas: I a i I c odwiedziła rzeszowska pisarka pani Stanisława Bełch. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści związanych z historią Rzeszowa, postaciami historycznymi i rzeszowskimi pomnikami.

Kubuś Puchatek – ulubiony bohater dzieci – skończył 92 lata. Z tej okazji, w bibliotece szkolnej, odbyły się zajęcia poświęcone misiowi i jego przyjaciołom. Na urodziny przybyli uczniowie z klasy II a.

Konkurs zorganizowany został przez ZTM Rzeszów z okazji obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Komisja konkursowa spośród 164 prac wyłoniła laureatów oraz wyróżniła najciekawsze prace.

W zakończonym właśnie Europejskim Tygodniu Kodowania 2018, aktywny udział wzięli uczniowie klas 1A, 2B, 3A oraz 4B naszej szkoły. Dzieci kodowały z tysiącami rówieśników w całej Europie. W świat kodów wprowadzały uczniów roboty Ozoboty, robot Photon oraz pani Maria Jastrząb, która kierowała całym przedsięwzięciem.

Uczniowie najstarszych klas "Dziesiątki" mieli okazję uczestniczyć w projekcie "Lekcje o Funduszach Europejskich V". Akcja skierowana jest do szkół podstawowych z pięciu województw Polski Wschodniej. Podczas lekcji - wiedza o społeczeństwie - klasy 8a i 8b otrzymały wiele cennych informacji dotyczących metod, zasad i sposobów finansowania różnego typu przedsięwzięć na Podkarpaciu.

16 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Uczniowie klas IV i III pod opieką p. mgr Kamila Bułdaka przystąpili do wspólnego bicia rekordu prowadząc bez przerwy resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Inicjatywa przyczyniła się do utrwalenia wiadomości teoretycznych i praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

9 października 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas SP 10 odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. W programie była Msza Święta, zwiedzanie Sanktuarium oraz pyszny posiłek. Spotkanie w tym wyjątkowym miejscu przygotował ks. Adam Cyran.

Uczniowie klas 4d, 5a, 8a i 8c mieli okazję poćwiczyć znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Na zaproszenie przybyli do naszej szkoły p. Monika Kuzma, p. Agnieszka Kloc i p. Yeins Kurasz, lektorzy języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego z zaprzyjaźnionej z ‘Dziesiątką’ szkoły języków obcych PROMAR.

W dniu 09.10.2018 r. naszą szkołę odwiedził Pan Piotr Stanek- ratownik medyczny. W zajęciach uczestniczyli również: Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie klas czwartych z naszej szkoły .

Uczeń naszej szkoły Miłosz Sowa z klasy III B zajął I miejsce w kategorii klas 1-3 w konkursie pt. „Autobus przyszłości” organizowanym przez ZTM. Uczeń jako nagrodę otrzymał rower miejski.

W dniu 6 października miały miejsce „Biegi młodzieżowe” przy C.H. Millenium Hall, które zgromadziły chętnych uczniów z rzeszowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowało trzydziestu ochotników biegaczy pod opieką Pani Małgorzaty Bilskiej i Magdaleny Kaniewskiej – Kędry. Wszyscy reprezentanci ukończyli szczęśliwie biegi na dystansie 400 i 600 metrów.

W dniach od 19 do 24 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w Londynie.

Ostatni piątek września był okazją do głośnego czytania. Pani Ewa Michałek na początku swoich lekcji zaplanowała krótkie czytanie mitów greckich w klasach 4a, 4d i 5a. Uczniowie tych klas na chwilę przenieśli się do pięknej, słonecznej Grecji.

28 września świętowaliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji do biblioteki szkolnej przybył smok Novuś – maskotka księgarni NOVA, a wraz z nim „Bajka o smoku Novusiu” napisana przez Wiesława Drabika.

We wrześniu 2018 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniach z policjantami Komisariatu Policji w Rzeszowie - sierż. W. Lepionka, sierż. K. Nycz oraz mł. sap. K. Lech – dzielnicowi oraz pracownicami Wydziału Ruchu Drogowego Paniami sierż. M. Dencikowską oraz M. SoleckA- Kuśnierz

Nauka i zabawa to bardzo zgrana para. Takie hasło przyświecać będzie cyklowi zajęć z chemii, które rozpoczęły się 28 września w Szkole Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie. Uczniowie uczestniczyli w Laboratorium Chemicznym.

W sobotę 29 września szkolne koło PTTK wyruszyło na pieszą wędrówkę w ramach V Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej. Uczennice i uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły pod opieką nauczycieli: pani mgr A. Bieniarz, pani mgr R. Reizer-Kidała i pani mgr I.Piątek podjęli się wyzwania - przejście lasami i wioskami 10 km szlaku przyrodniczego z Julina do Rakszawy.

Co roku na zakończenie lata Komisja Europejska organizuje kampanię, która ma przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku.

Pierwszaki coraz lepiej czują się w szkole. Poznają się nawzajem, razem bawią i uczą. Przystępują do nauki czytania i pisania.

W zagrodzie edukacyjnej Janczar w Pstrągowej nasi uczniowie w nagrodę zostali zaproszeni na spacery bryczkami po malowniczej okolicy Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

15 września obchodzony jest od dziesięciu lat - w ponad stu krajach na świecie - Międzynarodowy Dzień Kropki. A wszystko za sprawą bohaterki książki Petera H. Reynolds’a pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

11 września 2018 roku w naszej Dziesiątce zorganizowany został stumetrowy bieg upamiętniający Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu tym udział wzięli czwartoklasiści, którzy bardzo chętnie podjęli się niecodziennemu wyzwaniu.

3 września, w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019, z ogromną radością powitaliśmy w naszej szkole nowych uczniów.

Kolonia nad morzem odbyła się w lipcu. Trwała ona 10 dni. Uczestniczyło w niej ok.40 uczniów naszej szkoły. Razem zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc np. Półwysep Helski. To była bardzo fajna kolonia. Magdalena Zawadzka

30 Maja 2018r. odbył się w naszej szkole VI już Turniej Szachowy, w którym wzięli udział uczniowie klas I-VII. Zawody rozegrane zostały w kategorii dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Magdalena Miś z VIb, drugie miejsce zajęła Martyna Basiak z VIIc natomiast trzecie Emilia Pitera z klasy IVa.