Zabawa Andrzejkowa klas IV-VII – 26.11.2017 r.

We czwartek, 23.11 po południu, nasza szkoła tętniła życiem! A to za sprawą zabawy z okazji „andrzejek„. Uczniowie z klas IV – VII nie mogli doczekać się rozpoczęcia imprezy. Ustawili się w długiej kolejce po symboliczne”pieczątki” na rękach, przybijane przez przedstawicieli Rady Rodziców. Sala gimnastyczna zamieniła się w ten wyjątkowy wieczór w mini salę balową. Można było usłyszeć skoczną muzykę i podziwiać piękne, dziewczęce kreacje. Najwięcej emocji udzieliło się klasom czwartym. Uczniowie z tych klas po raz pierwszy uczestniczyli w tak dużej imprezie. Nie zawiedli się, zabawa była świetna! Większość klas zadbało o poczęstunek. Po tanecznych pląsach apetyt dopisywał.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu i organizacji zabawy „andrzejkowej” dla klas starszych.

Jak wiadomo, przysłowia są mądrością narodów. Zatem Samorząd Uczniowski dedykuje Wam polskie przysłowia związane z imieniem Andrzej, mówiące o urodzajach:

  • Śniegi w dzień Andrzeja gęste, żytom czynią szkody częste
  • „Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja
  • „Święty Andrzej jasny i pogodny, będzie roczek płodny„.

 

A na koniec, przedstawiamy propozycję scenariusza zajęć o tradycji wróżb andrzejkowych, przygotowanego przez P.pedagog Magdalenę Pączek.

Przeczytajcie proszę, uważnie, a potem obejrzyjcie zdjęcia z imprezy.

Fragment scenariusza.

Tradycja wróżb andrzejkowych

Wprowadzenie:

„Późną jesienią, gdy wieczory stawały się coraz dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wieczory jesienne sprzyjały też wróżbom. Wigilia świętego Andrzeja (starożytny rybak z Betsaidy, pierwszy apostoł), przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały dowiedzieć się w tym dniu czegoś o swym przyszłym losie. Wróżby typu andrzejkowego były rozpowszechnione w całej niemal chrześcijańskiej Europie (św. Andrzej uznany jest za patrona rybaków i panien chcących szybko zmienić stan cywilny). Łączą się z wierzeniami pogańskimi, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje więc wtedy możliwość zapytania ich za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość.

Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, 24 listopada. Jednakże tzw.  katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i obchodzone są jako tradycyjne andrzejki. Rozpowszechnione w całej Polsce, stanowią doskonały pretekst do młodzieńczej zabawy.

Wybitny badacz wierzeń Europy Witold Klingier (1875-1962) uznaje Grecję za ojczyznę andrzejek. Najstarszą, prawdopodobnie, wzmiankę w piśmiennictwie polskim o andrzejkowych wróżbach możemy znaleźć w utworze Marcina Bielskiego, wydanego w 1554r. pod nazwą „Komedje Justyna i Konstancje”. Jedna z bohaterek tego utworu mówi:

„Nalejcie wosku na wodę
 Ujrzycie swoją przygodę
 
Słuchałam od swej macierze
 
Gdy która mówi pacierze
 
W wigilię Andrzeja świętego
 
Ujrzy oblubieńca swego.”

Barbara Ogrodowska w książce „Święta polskie. Tradycja i obyczaj” pisze: „Dziewczęta wszystkich stanów, bogate i biedne, na wsi i w mieście, wierzyły, że ujrzą w snach swego przyszłego małżonka, zwłaszcza, jeśli będą pościć i żarliwie się modlić do św. Andrzeja. Nie jadły więc i nie piły i w modłach polecały świętemu swe najgorętsze marzenia o chłopcu silnym i pięknym, o ślubie i hucznym weselu(…)”

A oto kilka przysłów, związanych z dniem św. Andrzeja:

  • „Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi”
  • „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”
  • „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”
  • „Na świętego Andrzeja jest dla dziewcząt nadzieja”

Teraz możecie przystąpić do wróżb. Pamiętajcie jednak o tym, by przed każdą z nich wypowiedzieć słowa „Święty Andrzeju, daj mi znać, co się ze mną będzie dziać” lub „co się uleje, to będzie.”

LISTA WRÓŻB:

Zapałki

Wysyp na stół zawartość kilku pudełek zapałek. Weź ich garść i odliczaj: „kawaler, wdowiec, kawaler…”. Jeśli przy ostatniej powiesz „kawaler, za niego wyjdziesz za mąż. (wręczenie kilku obecnym na sali – chętnym paczek z zapałkami i podanie instrukcji wróżenia)

Jabłko

Obierz jabłko tak, aby skórka stanowiła długi wąż. Następnie lewą ręką rzuć łupinę za siebie. Ułoży się ona w literę, od której zaczynać się będzie imię ukochanej osoby.

Ziarenka

 Z gniazd nasiennych jabłka wybierz ziarenka, każdemu nadaj imię. Przyklej je na czole. To, które odpadnie jako pierwsze, oznacza wielką miłość.

Garnuszki (lub kubeczki)

Przygotujcie 10 garnuszków (kubeczków/talerzyków). Pod każdym z nich ukryjcie jeden z wydrukowanych schematów przedmiotów: chleb, cukier, listki, różaniec, klucz, pierścionek, czepek, książkę. Następnie zmieńcie ich kolejność i wybierajcie po jednym dla siebie. Odkryty pod nim przedmiot wróży:

  • dobrobyt (chleb),
  • słodkie życie (cukierek),
  • dalsze panieństwo (listki),
  • życie zakonne (różaniec),
  • miłość (kwiatek),
  • bogactwo (moneta),
  • zamknięcie się w pokoju i popłakiwanie w poduszkę (klucz),
  • zaręczyny (pierścionek),
  • ślub i wesele (czepek),
  • kariera naukowa (książka). 

Lanie wosku na wodę

(przez klucz – zamyka wszystkie sekrety, tajemnice, otwiera bramy niebios, umożliwia kontakt z dobrymi duchami)

 Roztopiony wosk lej cienką strużką przez ucho klucza. Poczekaj trochę, aż wosk stężeje. Następnie wyjmij go z wody i na podstawie otrzymanego kształtu (można rzucić cień na ścianę) odczytaj przyszłość. Jeśli uczestnicy zabawy będą mieli problem z odczytaniem znaczenia uzyskanego z wosku kształtu, niech skorzystają ze ściągi (anioł – dobra wiadomość, brama – przyszłe szczęście, but – osiągnięcie, drabina – awans, drzewo – zmiana na dobre, gruszka – poprawa finansów, gwiazda – szczęście, jabłko – powodzenie, klepsydra – czas na decyzję, koniczyna – pomyślność, księżyc – miłość, liść – pomyślna nowina, łabędź – szczęśliwe życie, samolot – podróż, ucho – niespodziewana wiadomość). Najbardziej wskazane jest jednak uruchomienie własnej wyobraźni i pomysłowości.

Buty

Ustawcie po kolei buty, jeden za drugim, w kierunku drzwi. Czyj bucik jako pierwszy przekroczy próg, ten ma największą szansę zmienić stan cywilny.

Serca

Przygotowane serca, jedno z imionami dziewcząt, drugie z imionami chłopców. Dziewczęta wbijają szpileczkę w serce z imionami chłopców, to imię, w które wbije szpilkę, tak będzie się nazywać przyszły wybranek, chłopcy wbijają szpilkę w serce z imionami dziewcząt. 

Podsumowanie

„Kończymy dziś nasz wieczór andrzejkowy. Mam nadzieję, że wszyscy się świetnie bawili i że nasze wróżby, zwłaszcza te dobre, sprawdzą się. Za rok znów się spotkamy, aby tradycji stało się zadość.