Galeria 2019/2020

 

Archiwum
Galeria Rok Szkolny 2017/2018
Galeria Rok Szkolny 2018/2019

 

Galeria Młodego Artysty Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie

 

 

 

Rozstrzygnęliśmy konkurs na portret koordynatora projektu „TV Dziesiątka”‼️ Spośród nadesłanych prac Jury konkursowe wyłoniło 5 i przyznało nagrody. Zwycięzcami są: Wiktoria Żak, Oliwia Korzystka, Karolina Król, Julia Czudec oraz Michał Gaj.??? Serdecznie gratulujemy! ?

Rok szkolny 2019/2020 niósł ze sobą dwie ważne, okrągłe rocznice naszej historii. 1 września obchodziliśmy 80 lat od wybuchu II wojny światowej, a 8 maja – 75 lat od jej zakończenia. Dlatego też w naszej szkole miał miejsce interdyscyplinarny konkurs upamiętniający te wydarzenia. Cześć historyczna miała na celu sprawdzenie wiedzy uczniów na temat kampanii wrześniowej czyli działań obronnych Polski w 1939r., a cześć plastyczna ukazała wyobrażenia dzieci i młodzieży o tych strasznych 6 latach wojennych. Wielu ochotników zgłosiło się do testu w aplikacji Kahoot!, a prace artystyczne - wszystkie były piękne, za co bardzo dziękujemy!

W świecie zdominowanym przez technikę i naukę wydawać by się mogło, że nie ma już miejsca na magię, a jedynie na racjonalny umysł, który wszystko wyjaśni empirycznie.

W listopadzie miał miejsce ogólnopolski  Konkurs Wiedzy na temat Zdrowia i Jego Ochrony - MEDITEST.  Test składał się wielu trudnych pytań obejmujących szeroką wiedzę biologiczną, zdrowotną i medyczną. Było bardzo wielu uczestników, dlatego tym bardziej cieszy nas szerokie grono uczniów reprezentujących naszą szkołę, którzy zdobyli wyróżnienia - Piotr Liszka, Mikołaj Pączek, Iza Mandzelowska, Kacper Suski, Ada Zygora oraz tytuł laureata - Ola Tomczyk. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

W lutym w naszym Punkcie Przedszkolnym obchodziliśmy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Miał on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych. W ramach wspomnianych obchodów przeprowadzona została pogadanka, podczas której dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z internetu i niebezpieczeństwami, które mogą czyhać na nie w sieci.

12 stycznia był dniem od wielu tygodni wyczekiwanym przez dzieci z Punktu Przedszkolnego. Dlaczego był on aż tak ważny?  Ponieważ to właśnie wtedy odbył się bal karnawałowy. Karnawał to czas szczególnie ulubiony przez dzieci, w którym mogą przebierać się do woli i przeistaczać w inne osoby. Tego dnia nasze dzieci rozpoznać było bardzo trudno, gdyż zamieniły się w kolorowe postacie z bajek, księżniczki, superbohaterów, policjantów, pszczółki. Tak przebrani wzięliśmy udział we wspólnym balu, który odbył się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w tańcach, konkursach ruchowych i zręcznościowych.

W dniu 3 marca odbyły się kreatywne warsztaty, które prowadziła pani Stanisława Bełch autorka serii książek o kocich przygodach. Podczas zajęć uczniowie klasy 3a przeżyli krawiecką przygodę z igłą i nitką. Samodzielnie uszyli kolorowe koty z różnych materiałów. Wykonane maskotki zachęciły dzieci do dalszego działania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że robótki ręczne to świetna zabawa dla dziewczynek i chłopców. Zajęcia koordynowały panie Aldona Hałdys i Agnieszka Drewniak.

W listopadzie miał miejsce konkurs wiedzy historyczno-przyrodniczej pt. „2019 – Rok Młodych. Z PTTK wspólnym szlakiem”. Naszą "Dziesiątkę" reprezentowała dwójka uczniów z klas - 6b (Matylda Zięba) i 6e (Kajetan Rożko). Test nie należał do łatwych, była także duża konkurencja z całego miasta, ale Matylda wywalczyła II miejsce, z czego bardzo się cieszymy! Gratulujemy i zapraszamy za rok.

Z tej okazji przygotowaliśmy otwartą lekcję dla uczniów klasy: II a, V d oraz 8 d. Podczas tych zajęć mogliśmy obserwować jak uczniowie zmagają się z powierzonymi im zadaniami.

24 lutego w klasie 2a odbyły się nietypowe zajęcia, przygotowujące uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-gospodarczym, w tym także rodzinnym. Dzieci wzięły sprawy w swoje ręce i z wielkim zaangażowaniem przygotowały w klasie małe centrum handlowe. Dwugodzinne zajęcia uczyły, bawiły, integrowały oraz przyniosły inspiracje do dalszych działań. Gośćmi klasy były panie T. Szyszka, U. Wojnar, I. Piątek, B. Duś oraz klasa 5e. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

21 stycznia 2020r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Ekologicznego „Drugie życie butelki PET”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VIII. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży recyklingiem, uświadamianie korzyści z powtórnego wykorzystania odpadów, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie uzdolnień plastyczno-technicznych.

Uczniowie kl. II b obejrzeli w teatrze Maska spektakl pt. „Zaginiony świat”. Wielkie wrażenie wywarły na nich dinozaury, które były bohaterami tej sztuki. Dlatego zaprosili  na lekcję starszego kolegę – Jakub Cichonia, ucznia klasy VIIIa, aby opowiedział o swojej pasji, którą są dinozaury. Kuba posiada na ten temat ogromną wiedzę, jest ekspertem w dziedzinie paleontologii.

Jak co roku, szkolne ‘walentynki’ przebiegały bardzo sprawnie. W dniu 14 lutego w naszej szkole panowała atmosfera niepokoju: czy to właśnie ja dzisiaj otrzymam wymarzoną karteczkę? – zastanawiali się wszyscy uczniowie. Kurierzy poczty walentynkowej rozdawali kartki, które przygotowaliście dla swoich kolegów i koleżanek. Niewielu słów potrzeba, aby sprawić radość adresatowi. 

14 lutego w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Zakochani w poezji”. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z klas I-VIII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali recytację wierszy walentynkowych, dbając nie tylko o doskonałą interpretację i poprawność językową, ale także o stroje i ciekawe rekwizyty związane z walentynkami. Występy uważnie obserwowało jury, które  przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

Z okazji Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, zorganizowano w bibliotece szkolnej spotkanie autorskie z panią Stanisławą Bełch, pisarką i poetką mieszkającą w Rzeszowie. Wybór autorki nie był przypadkowy, gdyż napisała dla małych czytelników kilka książek o przygodach sympatycznych kotków – Snipa i Kocia. Podczas spotkania autorka zaprezentowała swoje książki oraz maskotki kocich bohaterów. Opowiadała o swojej pracy, przeprowadziła krótki konkurs z nagrodami, a na zakończenie wpisała uczniom dedykacje do książek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy Ia oraz IIIa wraz z wychowawcami.

W styczniu 2020r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego „Ozdoba bożonarodzeniowa”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Najpiękniejsze prace otrzymały nagrody i wyróżnienia. Wszystkim dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy.

6 lutego uczniowie klas 2a, 3a oraz 6b uczestniczyli w kolejnej lekcji europejskiej pod hasłem „Odkrywamy Europę!  Przystanek – Chorwacja”. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele nowych wiadomości na temat tego uroczego kraju, który sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną, poznali kulturę, zwyczaje,  historię oraz symbole narodowe Chorwacji.

Punkt Przedszkolny - Wizyta Świętego Mikołaja - 03.01.2019 r.

20 grudnia 2019 roku odbyła się klasowa wigilia czyli spotkanie przedświąteczne. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i na Nowy Rok. Oczywiście były też wspólne zabawy integracyjne z choinką w tle. Śpiewaliśmy piękne, polskie kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Wszystkim niezmiernie smakowały i … podobały się kolorowe pierniczki, które upiekli rodzice. Oby ten pierwszy rok w szkole był dla nas stale, tak pełny radości.

W ramach Stypendiady 2019/20 najpierw podjęli działania plastyczne w konkursie „Plastuś”. Zgodnie z regulaminem konkursu wykonali prace do wybranego tematu: ● pocztówka znad morza lub z gór, ● okładka do mojej ulubionej książki, ● laurka dla mamy, ● krawat dla taty.

W dniu 13 grudnia 2019 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w III etapie konkursu KIDS HACKATHON, który odbył się w Urban Lab zorganizowanym przez Gminę Miasto Rzeszów we współpracy ze Spice Gears Academy Podkarpackie oraz Centrum Medyczne MEDYK. Konkurs składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy polegał na zaprogramowaniu robota Lego Mindstorms EV3, który miał wykonać trzy kosmiczne misje. W etapie drugim drużyna musiała zaprojektować i narysować plakat. Za piękną prezentację narysowanego plakatu uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienie oraz darmowe wejściówki do Papugarni. Warto również wspomnieć, że podczas konkursu uczestników odwiedził Święty Mikołaj, który rozdawał drobne prezenty.

26 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Niepodległa malowana muzyką kompozytorów polskich”, w którym nagrody zdobyły uczennice naszej szkoły: Joanna Laciuga z klasy 1 B i  Hanna Krzysztoń z klasy 2 B.

Wśród nas są ludzie, którym nie starcza nawet na podstawowe produkty spożywcze; ludzie, którzy wiedzą, czym jest głód. Aby nie musieli doświadczać głodu – Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała 6 i 7 grudnia 2019 r. adwentową zbiórkę żywności. W 70 sklepach ok. 2000 wolontariuszy.

W piątek 6 grudnia, uczniowie z klas 5a, 5b i 5e wraz ze swoimi wychowawcami pojechali na Mikołajkową wycieczkę do Pijalni Czekolady w Korczynie. Po fabryce oprowadzała nas żona właściciela. Zwiedzanie zaczęliśmy od degustacji różnych rodzajów czekolad. Zobaczyliśmy drzewo kakaowca i dowiedzieliśmy się, gdzie na świecie są jego największe plantacje.

Uczniowie klasy I b otrzymali list od Mikołaja. Pogratulował im ciekawości świata. Zapewnił, o systematycznych obserwacjach ich postępów w nauce. Złożył życzenia i … popędził dalej razem z Elfami.

Jak co roku, 6 grudnia naszą ‘Dziesiątkę’ odwiedził Mikołaj. Wszyscy uczniowie klas 1 – 8 ze zniecierpliwieniem i ciekawością oczekiwali lubianego Gościa.  Gdy tylko się pojawił, od razu wprowadził niezwykle radosny nastrój.  Cała społeczność naszej szkoły była pod wrażeniem sympatycznego usposobienia Mikołaja. Wystarczyło kilka miłych słów i uśmiech, aby Gość z dalekiej Laponii poczuł przyjazną, szkolną atmosferę. Niestety brakowało tylko śniegu za oknem. Zatem Mikołaj nie przyjechał na saniach zaprzężonych w renifery. Ale i tak świetnie poradził sobie z przekazaniem upominków. W naszej szkole towarzyszyli Mu uczniowie klasy 6. Pomagali Mikołajowi dotrzeć do wyznaczonych na daną godzinę sal lekcyjnych. Słowa podziękowania kierujemy również do Rady Rodziców, która pomogła zorganizować i sprawnie przeprowadzić wizytę Mikołaja w SP 10.   

Wraz z oddziałem PTTK szkolne koło turystyczne zorganizowało imprezę, w której wzięli udział uczniowie z klasy 4b i 4c. Pierwszy raz mieli oni okazję sprawdzić się w terenie. Zadaniem było w jak najkrótszym czasie znaleźć 8 punktów za pomocą mapy topograficznej i kompasu. Dość zimno, choć słonecznie, duża konkurencja oraz niełatwa trasa nie przestraszyły naszych ochotników z "Dziesiątki". Tym razem punktowane miejsca i nagrody zawędrowały do drużyn chłopięcych. Bartek (4b) i Miłosz (4b) oraz Tomek (4b) i Szymek (4c) zdobyli kolejno 3. i 5. miejsce! Dzień pełen wrażeń wypełniła również zabawa oraz spotkanie ze Św.Mikołajem, który przyniósł prezent dla każdego uczestnika imprezy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne przygody z kołem PTTK.

XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu recytatorskiego pod hasłem "Poeci zabrani przez wojnę" pod patronatem Prezydenta miast Rzeszowa, organizowanego przez SP Nr 11 w Rzeszowie, okazała się dla nas szczęśliwą odsłoną.

Zapraszamy na wystawę konkursową Kalendarzy adwentowych wykonanych przez naszych uczniów.

25 listopada był w naszej szkole bardzo radosnym dniem. A to za sprawą pluszowych maskotek, nie tylko misiów. Właściciele pluszaków dumnie prezentowali je na korytarzach szkolnych i salach lekcyjnych.

25 listopada na zajęcia biblioteczne dotarły dzieci z klasy I a ze swoimi pluszowymi misiami. Z piosenką na ustach rozpoczęliśmy świętowanie Światowego Dnia Pluszowego Misia. W ‘misiowej” scenerii uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o misiach, wysłuchali wierszyka i poznali zabawę ruchową. Po wykonaniu prac plastycznych dzieci grzecznie oglądały bajkę o misiu Colargolu. Wszyscy uczestnicy zajęć zgodnie orzekli, że miś jest dobry na wszystko i chętnie pozowali do zdjęć.

20 listopada 2019 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się spotkanie Opiekunów  i Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. W programie była m. in. prelekcja, w której ks. dr Piotr Potyrała przedstawił różnorodne pomysły do działań Caritas. Gościem spotkania był także ks. Jakub Bartczak – znany duszpasterz oraz raper. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie ósmych klas – Aleksandra, Jakub i Kacper. Spotkaliśmy także absolwentkę naszej szkoły - Martę, która w IV LO kontynuuje działalność na rzecz ubogich i potrzebujących.

25 listopada nasze Przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym, puchatym przyjacielem- Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Podczas zajęć poznaliśmy historię powstania święta, odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „po co jest potrzebny miś?”, a wspólne tańce i zabawy z misiami spowodowały , że  bawiliśmy się świetnie. Na koniec każdy wykonał swojego misia oraz otrzymał misiowy dyplom. Po zajęciach doszliśmy do wniosku, iż „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

W ubiegłą środę ( 13.11.) nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten dzień był okazją do zapoznania się z tradycją i symboliką obchodzonych Andrzejek. Dzięki wróżbom dzieci odkryły kim będą w przyszłości, chłopcy dowiedzieli się która z dziewczynek będzie ich najlepszą koleżanką, a dziewczynki poznały imię swojego prawdziwego przyjaciela. Buty wychodzące na korytarz powiedziały nam komu, jako pierwszemu, wszystkie spełnią się marzenia. Świętowanie zakończyło się wspaniałą zabawą na sali gimnastycznej, gdzie nie brakowało tanecznych rywalizacji, zabawy w pociąg, przeciągania liny oraz łapania baniek.  Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Dzień ten dostarczył nam wielu radosnych przeżyć.

W piątek, 22 listopada uczniowie klasy II a i V b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Marią Jastrząb i p. Ewą Skworzec wybrali się na Świąteczne Targi Książki do Millenium Hall.

22 listopada w bibliotece szkolnej rozstrzygnięto konkurs „Moda na książkę”. Piętnaścioro uczestników przedstawiło graficzną reklamę swojej ulubionej książki na bawełnianych koszulkach. Podczas „Pokazu mody książkowej” finaliści w rytm muzyki pięknie zareklamowali swoje książki i zachęcali do ich przeczytania. Prezentacje oceniało jury w składzie: p. Dyrektor Małgorzata Pękala, p. Eliza Ciejak reprezentująca Radę Rodziców oraz p. Marta Wyspiańska. Po trudnych obradach jury wyłoniło zwycięzców.

21 listopada uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie poświęconej wielkiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce. W trakcie ciekawych zajęć poznali jego życiorys, wysłuchali wielu utworów, oglądali fotografie i uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach grupowych zdobywając punkty dla swoich drużyn. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną z fragmentem opery ‘Straszny dwór” . Zdobyte informacje zostały wykorzystane w quizie klasowym „Co wiesz o Stanisławie Moniuszce?”.

23 października 2019r. uczniowie klasy IIc wraz z wychowawczynią Ewą Piotrowską, przygotowali i zaprezentowali kolegom z klas I , II i przedszkolakom przedstawienie pt.” Jacek, Wacek i Jesień”. W humorystyczny sposób młodzi aktorzy przybliżyli kolegom temat piękna obecnej pory roku. Dzieci dowiedziały się także jakie dary przynosi nam Pani Jesień. Po obejrzeniu przedstawienia nikt już nie powie, że jesień to smutna pora roku.

24 października miało miejsce ważne wydarzenie – PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTÓW. Do grona braci uczniowskiej naszej szkoły dołączyli młodsi koledzy z klas pierwszych. Najpierw pierwszaki przeszły sprawdzian wiedzy z tego, czego już zdążyły się nauczyć. Sprawdzian w krainach: Pracy, Muzyki, Miłości oraz Mądrości przeprowadziły koleżanki - Wróżki z starszych klas. W nagrodę dzieci otrzymały symbole tych krain: Sowę, Klucz wiolinowy, Serce oraz Pszczołę. Udowodniły tym samym, że zasługują na miano pełnoprawnych uczniów 10-tki.

W związku z 101 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, klasy 4c i 5d wybrały się na spacer, by poznać ślady tego wielkiego wydarzenia w naszym mieście. Odwiedziliśmy pomnik rzeszowskiego bohatera walk o granicę wschodnią po I wojnie światowej - Leopolda Lisa-Kuli oraz niedawno odsłonięty bardzo okazały monument Marszałka Józefa Piłsudskiego -  jednego z Ojców Niepodległości. Dzieci miały okazję poznać najważniejsze zasługi obu Bohaterów oraz uderzyć w Dzwon Niepodległości na Palcu Farnym. Będziemy częściej wybierać się na wycieczki, by mieć możliwość  poznawać i podziwiać wszystkie ciekawe zakątki  naszego pięknego Rzeszowa.

Kilka miesięcy temu nasi uczniowie przyjmowali gości z zagranicy, tym razem młodzież z ‘Dziesiątki’ wraz z opiekunami pojechała do miejscowości Braila w Rumunii. Miasto to leży nad piękną rzeką Dunaj, która wpływa do Morza Czarnego. Pomimo jesiennej pory roku, pogoda dopisała. Poranne mgły unosiły się nad modrymi wodami Dunaju, zaś w ciągu dnia było bardzo słonecznie.

23 października odbyła się uroczysta inauguracja lekcji europejskich w siedzibie WSIiZ w Rzeszowie. Temat spotkania dotyczył Finlandii, która 1 lipca 2019 roku rozpoczęła prezendencję Rady UE. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ambasady Fińskiej. Uczniowie zgłębili tematykę dotycząca Finlandii, korzystając z ciekawej prezentacji multimedialnej, pełnili wartę honorową z flagą, a na koniec zwiedzili uczelnię. Dużą atrakcją okazało się europejskie origami, które dzieci otrzymały w prezencie i z wielką radością złożyły w klasie. Niecierpliwie czekamy na kolejne zajęcia.

W dniach 24 -25 października odbyła się międzyszkolna wycieczka na trasie Rzeszów-Lwów-Rzeszów. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy V D SP Nr 10 oraz uczniowie SP Nr 11 w Rzeszowie. 

26.10.2019 r. w Olkuszu odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w skokach na trampolinie.Uczennica naszej szkoły Marysia Schmidt z klasy 4 b podopieczna pani trener Małgorzaty Bilskiej zdobyła brązowy medal w skokach synchronicznych i 6 miejsce w skokach indywidualnych.Dzięki tym wynikom została zakwalifikowana do Wojewódzkiej Kadry Młodzika na rok 2020.

W dniu 29 października grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w zawodach pt. „Robot Challenge – mobilność w mieście przyszłości”, które odbyły się w Urban Lab w Rzeszowie. Uczniowie zbudowali i zaprogramowali robota z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms.  Kliknij „więcej” aby zobaczyć fotorelację!

17 października gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Strażaka. Jego wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Podczas pouczającego spotkania strażak przybliżył nam wiedzę na temat zagrożeń związanych z użyciem ognia, zaznajomił dzieci z ciekawostkami związanymi z jego pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy czy wypadku.

Dni od 7 do 11 października w naszym przedszkolu upłynęły nam pod hasłem „Kodowanie na dywanie”. Kodowanie to dla dzieci  cenna lekcja analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań, rozumienia poleceń.

8 października uczestniczyliśmy w niezwykłych warsztatach „Wchodzę w rolę”, zorganizowanych przez Fundację „Potrafię Pomóc” z Rzeszowa.

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Chłopaka”. W tym dniu chłopcy       z naszej grupy byli traktowani jak królowie, a dzień minął pod hasłem „Chłopaki górą”. Dziewczynki przygotowały krótki występ artystyczny dla kolegów, składały chłopcom życzenia oraz wręczały słodkie upominki. Z okazji swojego święta wszyscy chłopcy dostali również krawaty „Super Chłopaka”. Tymi drobnymi gestami zrobiliśmy naszym chłopcom wielką radość i mamy nadzieje, że z przyjemnością będą wspominać ten dzień.

27 września odbyło się spotkanie z Paniami Policjantkami z  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Panie przypomniały dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę oraz zachowania w życiu codziennym. Uświadomiły przedszkolakom, jak ważne dla bezpieczeństwa są odblaski oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie tylko dla pieszych lecz również dla poruszających się samochodami czy rowerami. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy -gwizdek, lizak, kajdanki, radiotelefon, pałka, pistolet, kamizelka oraz jego umundurowanie.

20 września to bardzo ważna data dla każdego Przedszkolaka. W tym dniu obchodzony jest bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który ma podkreślić tak ważną rolę wychowania przedszkolnego w życiu każdego dziecka. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, tańców, konkursów i gier. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wszyscy bawili się znakomicie, a na ich twarzach malowała się radość i zadowolenie. Naszym Przedszkolakom życzymy dalszych sukcesów w nauce, powodzenia oraz uśmiechu na co dzień nie tylko od święta.

19 września dzieci z Punktu Przedszkolnego gościły Pana Łukasza i Pana Tomka- doświadczonych ratowników medycznych, którzy przybliżyli nam specyfikę swojego jakże ważnego i odpowiedzialnego zawodu.  Głównym zamierzeniem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia człowieka.

15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu „International Dot Day” czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Skąd się wzięło takie święto? Otóż „Kropka” to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki Vashti, która nie wierzyła w własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas.

Wielkie święto kodowania za nami. Od 5 do 20 października w całej Europie obchodziliśmy siódmą edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli CodeWeek 2019. Z ilością ponad 15 tysięcy zarejestrowanych wydarzeń związanych z kodowaniem, Polska zajęła drugie miejsce. Przed nami na podium uplasowała się Malta, a za nami Czarnogóra.

15 października uczniowie klasy IIa zostali zaproszeni na zajęcia biblioteczne z okazji urodzin ulubionego bajkowego bohatera – Kubusia Puchatka. Podczas urodzinowego spotkania dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały krzyżówkę, rysowały prezenty dla misia i składały jubilatowi życzenia.

Origami to inaczej sztuka składania papieru, uważana za tradycyjną sztukę japońską. Biblioteka szkolna włączyła się w obchody, przypadającego 24 października, Dnia Origami. Na przerwach i na lekcjach chętne dzieci mogły uczestniczyć w zabawach w kreatywne składanie papieru, wykorzystując poradniki dostępne w bibliotece. Dodatkową atrakcją były gotowe kartki z kolorowym nadrukiem ofiarowane naszym uczniom przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów. Okazało się, że wspólne składanie to wspaniała zabawa i pożytecznie spędzony czas.

spinaczka na Połoninę Caryńską z nauczycielami z 10-tki była wyczerpującą, ale wspaniałą wycieczką. Pomimo narzekań w trakcie wchodzenia, na szczycie wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Pogoda też nam dopisała, na szczycie bardzo mocno wiało, ale na szczęście nie padało, bo przy stromym schodzeniu byłoby bardzo ślisko na jesiennych liściach. Później w ramach nagrody mogliśmy się ogrzać przy ognisku i zjeść kiełbaski. Ale nie oszukujmy się, najwięcej frajdy mieliśmy w autokarze:-)

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 11 października 2019 r., w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w części artystycznej uczniowie szkoły, przygotowani przez panie: Bernadettę Duś oraz Iwonę Piątek humorystycznym występem aktorskim oraz wierszem uczennic klasy I wyrazili słowa uznania dla pracy pedagogów oraz wszystkich pracowników szkoły. Towarzyszył im chór szkolny pod kierunkiem pana Marcina Florczaka, który na koniec złożył podziękowania nauczycielom, samorządowi uczniowskiemu oraz wszystkim pracownikom za pełną zaangażowania pracę z dziećmi.

BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację.

4 października 2019 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyło się spotkanie finałowe akcji „Sprzątanie Świata 2019”. Akcja skierowana była do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Uroczystego otwarcia w imieniu Marszałka Województwa dokonał Pan Lesław Majkut – Sekretarz Województwa Podkarpackiego, Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu.

2 października rozpoczęła się nasza wielka przygoda! Uczniowie klas siódmych wyruszyli z lotniska w Jasionce na wycieczkę do stolicy Anglii - Londynu. Opiekę nad grupą sprawowali: Panie Marta Świętoń, Ewa Skworzec i Pan Mariusz Tomaka. Razem z nami podróżował fantastyczny przewodnik - Pan Andrzej. Niektórzy z uczniów po raz pierwszy lecieli samolotem i było to dla nich stresujące przeżycie, ale na szczęście po dwóch godzinach byliśmy już w Londynie. Mimo tego, że miasto to jest bardzo deszczowe, trafiliśmy na piękną i słoneczną pogodę. Każdy dzień był wypełniony atrakcjami i zwiedzaniem. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli znaleźć coś dla siebie.

20 września b.r. w naszej szkole odbyła się cykliczna akcja „Sprzątanie świata”, która na stałe wpisała się w harmonogram imprez szkolnych. „NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!” – to hasło pod którym Fundacja Nasza Ziemia w tym roku namawiała do sprzątania oraz selektywnej zbiórki odpadów.

Dnia 26 września 2019r. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków pod bacznym okiem nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie tworzyli projekty językowe nie tylko po angielsku, ale również po niemiecku, hiszpańsku czy rosyjsku, uwzględniając podobieństwa i różnice słów w danych językach . Jako przerywnik w zajęciach uczniowie mogli zapoznać się z łamańcami językowymi występującymi w języku angielskim, najdłuższymi wyrazami w danym języku, nawet polskim: „konstantynopolitańczykowianeczka” oraz palindromy np. ’ Ana loves Milovan’ czy polski wyraz „potop”.

uż od 2001 roku 29 września obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu przypada rocznica urodzin pisarki dla dzieci Janiny Porazińskiej. Nasza szkolna biblioteka już kolejny raz włączyła się w tę akcję organizując kilkugodzinny maraton czytelniczy dla uczniów z klas I-III. Dzieci wysłuchały fragmentów książki Joanny Krzyżanek „Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej” w wykonaniu zaproszonych gości: p. Dyrektora Alberta Murjasa, p. Sylwi Dobrzańskiej, p. Urszuli Wojnar, p. Adama Bieniasa (TVP Rzeszów) oraz p. Moniki Smacznej i p. Wioletty Chomy-Wiątek (WSIiZ Rzeszów). Udowodniliśmy, że słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek, to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” są cały czas aktualne.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły we wrześniu spotkali się z Paniami Policjantkami z  Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie oraz z Panem Dzielnicowym naszej szkoły.

W dniu 28 września szkolne koło PTTK uczestniczyło w imprezie: Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna. Naszą Dziesiątkę reprezentowali uczniowie klas: 4c, 6b, 7a, 7b, 7c, 7d, 8b i 8c. Opiekunami były Panie: R.Reizer-Kidała, A.Bieniarz i I.Piątek.

20 września mieliśmy okazję uczestniczyć w wielkim święcie nauki. Na dwóch piętrach Areny G2A w Jasionce poznawaliśmy prawa fizyki, chemii oraz tajniki biologii, historii, astronomii, archeologii i technologii.

Unia Europejska wspiera mądre pomaganie – pod takim hasłem odbyły się zajęcia dla uczniów klasy III a w ramach cyklu lekcji europejskich. Podczas zajęć uczniowie aktywnie pracowali w grupach, podejmując działania związane  z przewodnim hasłem  „Mądre pomaganie” . Jedną z  atrakcji było układanie z puzzli  mapy świata. Warsztaty prowadziła pani Ewa Nowak-Koprowicz.

W obchodzony 15 września w europejskich szkołach International Dot Day kolejny raz zaangażowali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Kolonia odbyła się w dniach 5-15 lipca w Jastrzębiej Górze. Wzięło w niej udział  44 uczniów i 5 nauczycieli. Panująca atmosfera, piękne widoki, nadmorski klimat niezwykłe atrakcje dostarczyły niezapomnianych wspomnień.